Vývoj nájmu v roce 2020

29.01.2021

S tím jak se zhoršuje dostupnost vlastního bydlení, roste poptávka i po nájemním bydlení, což žene vzhůru ceny pronájmu. Kde naopak došlo k poklesu je v cenách nájemního bydlení v Praze. Je to logické, trh s nájemním bydlením byl v Praze, více než v jakémkoliv jiném městě, v roce 2020 poznamenaný pandemií COVID. Na trh se tak během roku dostalo velké množství bytů, které byly předtím blokované službami typu AirBnb a share-ubytováním pro mimopražské studenty. Nenechme se ovšem mýlit, s tím jak rostou ceny nemovitostí a dostupnost vlastního bydlení se zhoršuje, poroste pravděpodobně poptávka po nájemním bydlení. Rok 2021 by tak mohl být rokem, kdy ceny nájemného porostou výrazněji rychleji než ceny bytů.


Ceny nájmů v ČR mimo Prahu

Na celorepublikové úrovni vzrostly meziročně nájmy v novostavbách o zhruba 5,72 %. Nejvýrazněji nájem vzrostl přitom v Jihlavě, a to o 18,46 % a s necelými 10% v Karlových Varech a v Olomouci. Kde naopak došlo k výraznému snížení je v Hradci Králové, v Českých Budějovicích a v Plzni.

Nájmy v bytech v panelových domech rostou rovněž, nicméně pomaleji než v novostavbách. V rámci ČR vzrostly za uplynulý rok nájmy v panelácích o 3,18 %. Největší nárůst zaznamenali Pardubice a to o 21,69 %. Největší pokles byl v Jihlavě a v Brně.

Při podrobné analýze je možné si u menších bytů všimnout, že ceny nájmu v panelových bytech jsou někdy dražší než v novostavbách. V Karlových Varech byt 1+kk. U bytů 2+kk jsou to České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava a Pardubice.

Velkým překvapením je Zlín s cenou malých bytů, které patří mezi nejdražší v ČR mimo Prahu. Nejlevnější malý byty jsou v Ostravě. Brno překvapilo u velkých bytů, kde se cena v novostavbách pohybuje za 157 Kč na m2 a patří k nejlevnějším v ČR, ale panelové byty mají v celé ČR (mimo Prahu) nejdražší.

Ceny nájmů za m2 v ČR bez Prahy - dle dispozic
Ceny nájmů za m2 v ČR bez Prahy - dle dispozic

Ceny nájmů v Praze

Zatímco celorepublikový průměr v cenách nájemného
v novostavbě je 239 Kč/m2, v Praze se dostáváme na úroveň 329 Kč. Oproti předcházejícímu měsíci došlo k nepatrnému poklesu, a to o 0,30 %. Trh s nájemním bydlením byl v Praze v roce 2020 poznamenaný zejména COVID 19, na trh se díky pandemii dostalo tisíce bytů, které byly předtím využívány pro služby typu AirBnb a nebo jako studentské bydlení.

Naproti tomu v panelových domech se metr čtvereční bytu pronajímá v Praze za 259 Kč. Celorepublikový průměr bez Prahy je přitom na hranici 212 Kč/m2. Meziměsíčně přitom došlo rovněž k poklesu, a to o 3,00 %.

I v Praze si můžeme všimnout, že u menších bytů jsou městské obvody, kde cena panelových bytů je dražší než ty v novostavbách jako tomu je u bytů 2+kk Praha 4 nebo u bytu 1+kk na Praze 9.

Čím byl rok 2020 v Praze zajímavý, že v některých lokalitách se srovnal nájem mezi panelovými byty a novostavbami. Rozdíl několika málo korun má u bytů 1+kk Praha 4, 6, 9 a 10. U bytů 2+kk a 3+kk se jedná o Prahu 9.