Vývoj nájmu v ČR: leden 2021

25.02.2021

S tím jak se zhoršuje dostupnost vlastního bydlení, roste poptávka i po nájemním bydlení, což žene vzhůru ceny pronájmu. Jedinou oblastí z realitního trhu, kde došlo k poklesu v cenách, je nájemní bydlení v Praze, kde ceny pronájmů již druhým měsícem klesají na úrovni pražského průměru. V centru Prahy naopak ceny pronájmů klesají již pátý měsíc v kuse. Příčinu lze hledat v tom, že Praha více než jiné město v České republice trpí restrikcemi kvůli covidu.Nenechme se ovšem mýlit, s tím jak rostou ceny nemovitostí a dostupnost vlastního bydlení se zhoršuje, poroste pravděpodobně poptávka po nájemním bydlení.


Ceny nájmů v ČR mimo Prahu

S tím jak se zhoršuje dostupnost vlastního bydlení, roste poptávka i po nájemním bydlení, což žene vzhůru ceny pronájmu. Na celorepublikové úrovni vzrostly meziměsíčně ceny nájmů o 3,77 %. Největší pokles zaznamenal Olomouc a to o 7,57 %. Naopak nejvíce vzrostl nájem v Pardubicích.

Nájmy v bytech v panelových domech rostou rovněž, v lednu dokonce rychlejším tempem než nájmy v novostavbách. Meziměsíčně se nájmy v panelových domech zvýšily o 4,25 %. Největší nárůst v lednu byl zaznamenán v Ústí nad Labem a to o 14,51 %. Jediné tři města zaznamenaly pokles: Jihlava, Liberec a Zlín.

Při podrobné analýze je možné si u menších bytů všimnout, že ceny nájmu v panelových bytech jsou někdy dražší než v novostavbách. V Liberci a v Ostravě byt 1+kk. U bytů 2+kk jsou to Hradec Králové, Olomouc a Pardubice.

Velkým překvapením je Zlín s cenou malých bytů, které patří mezi nejdražší v ČR mimo Prahu. Nejlevnější malý byty jsou v Ostravě, ale velké byty v novostavbách tam patří k nejdražším. Když se ale podíváme podrobněji, tak ceny nájmů v panelových domech, které jsou někde výrazně levnější na nákup než novostavby, dorovnávají ceny nájmů v novostavbách. Takže návratnost investice je zde rychlejší.

Ceny nájmů za m2 v ČR bez Prahy - dle dispozic
Ceny nájmů za m2 v ČR bez Prahy - dle dispozic

Ceny nájmů v Praze

Zatímco celorepublikový průměr v cenách nájemného v novostavbě je 248 Kč/m2, v Praze jsme na úrovni 319 Kč. Již druhý měsíc po sobě dochází k poklesu v cenách nájmů, zatímco minulý měsíc byl pokles pod 1 %, v lednu došlo k poklesu o 2,74 %. Největší pokles byl vidět na Praze 1 a 8.  A jen dvě části Prahy nezaznamenaly pokles a to na Praze 4, 6 a 9.

Tak jako došlo k poklesu v nájmech v novostavbách, došlo na druhé straně k výraznému skoku v nájemném v panelových domech. Meziměsíčně se v Praze zdražily nájmy v panelových bytech o 9,27 %. Největší nárůst byl zaznamenán na Praze 10 a to o 19,2 %, k poklesu v žádné části Prahy nedošlo.

I v Praze si můžeme všimnout, že u menších bytů jsou městské obvody, kde cena panelových bytů jdražší než ty v novostavbách jako tomu je u bytů 2+kk Praha 5 a 9 nebo u bytu 1+kk na Praze 3, 9 a 10.

V Praze je možné si povšimnout, že v některých lokalitách se srovnal nájem mezi panelovými byty a novostavbami. Čímž se stávají panelové byty pro investory vyhledávanými a roste i jejich cena, jelikož oproti novostavbách se se v průměru dají pořídit o 30.000 Kč za m2 levněji.

Zdroj: YDC, ComSense, ČTK