Vývoj dostupnosti bydleni za rok 2020

29.01.2021

Rozhodli jsme se podívat na vývoj dostupnosti bydlení. O tom, že se index dostupnosti bydlení zhoršuje, bylo napsané již mnoho. Jak se ale index vyvíjel v čase? A kolik let vlastně dnešní občan v průměru šetří ve svém kraji na byt v novostavbě nebo v paneláku? Index dostupnosti bydlení - srovnává průměrnou cenu bydlení v daném kraji a průměrnou čistou mzdu v daném kraji. Cílem je zjistit, kolik let se na průměrně velkou nemovitost šetří z průměrného platu. Počítáme byt o ploše 60 m2. Průměrnou čistou mzdu v daném kraji, kdy hypoteticky občan nic jiného neplatí a veškerou mzdu dává do bydlení.


Leden 2020

V České republice musel v lednu 2020 občan se svým průměrným platem šetřit zhruba 14 let na to, aby si mohl zakoupit byt v novostavbě. Praha, České Budějovice ale i Liberec potřebovali na nákup bytu v novostavbě více něž 16 let! Brno se ale vymykalo s potřebou 18,4 let. Důvodem je viditelný - vysoká cena za m2, přibližující se Praze, ale průměrná čistá mzda tomu neodpovídala.

Nejlépe  na tom v lednu byli v Jihlavě, v Ostravě a v Karlových Varech, kde cena za m2 je nízká a proto se tyto kraje pohybují okolo 10 let.

         

Pokud jste si chtěli v lednu koupit byt v panelovém domě, stačilo vám šetřit "jenom" 8,6 roku. V Praze, v Brně, ale i ve středočeském kraji na byt v panelovém domě bylo potřeba šetřit více než 10 let.

Nejkratší dobu na koupi panelového bytu bylo v ústeckém kraji, kde byl index na 3,6. Další města, která se vymykala průměru byla Ostrava a Karlovy Vary.


Prosinec 2020

V březnu přišel do ČR covid-19 a očekávalo se snížení cen za m2 nebo stagnace. Trh ale rostl a končil rok 2020 v průměru o 3,5 % výš. Díky vládním opatření byla zrušena superhrubá mzda, čímž se občanům zvedá čistá mzda, která s čísly zahýbala.


I přes navýšení cen spadl průměr na Českou republiku na  13 let na koupi bytu v novostavbě.  Stále jsou nejvýše Praha, Brno, České Budějovice ale i Liberec, kde je index nad 15. Jen Brno se srovnalo s Prahou na 17,1 letech.

Nejlépe na tom v lednu 2021 byli v Jihlavě, v Ostravě a v Karlových Varech, kde se pohybují okolo 10 let.

V panelových bytech došlo v některých lokalitách k výraznému zdražení a tak se index oproti lednu 2020 zvýšil na 9,6 roku. Hned 6 krajských měst si zhoršilo index, jelikož potřeba šetřit na pořízení panelového bytu v Brně, v Hradci Králové, v Pardubicích, v Plzni, v Praze a ve Středočeském kraji, je více než 10 let. Co je zajímavější, v Brně na takový byt budete šetřit dokonce déle než v Praze.

Nejkratší dobu na koupi panelového bytu drží v ústeckém kraji, kde byl index na 5,2. Další města, která se vymykala průměru byla Ostrava a Karlovy Vary.

Zdroj: YDC, ComSense, ČSÚS, ČT