Výstavba domu aneb když dojdou finance

12.02.2021

Mladá rodina kontaktovala bankéře Pavla Trávníčka s pomocí získání úvěru na výstavbu dřevostavby na vlastním pozemku v malé obci za Prahou. Podle projektu potřebovali na výstavbu 2,5 milionu korun. Hrubou stavbu měla stavět dodavatelská firma za 1,2 milionu a zbytek si chtěl klient dostavět svépomocí za pomocí svého otce a bratra.


Na informativní schůzce byli klienti obeznámeni, co vše budou pro hypotéku na výstavbu potřebovat a rozhodlo se, že žadatelem bude hlava rodiny, jelikož je nositel bonity. Odnesli si mnoho rad a úkolů do dalšího setkání. Aby se celá věc urychlila, objednal se rovnou odhad pozemku, kde odhadce potřeboval projekt, aby mohl nacenit cenu budoucí.

Odhad objevil několik problémů

Na další schůzku už měl klient potvrzený příjmy a sepisovali s panem Trávníčkem žádost o úvěr. Mezi tím odhadce se dostavil na pozemek a od klienta si převzal veškerou potřebnou dokumentaci. Za dva dny volal s verdiktem, že požadovaná částka je nedostatečná pro výstavbu domu podle dané projektové dokumentace a příjezdová cesta má právní vadu.

Banka málem úvěr zamítla

Nejdříve bylo potřeba přesvědčit banku, že na pozemku se může stavět a věcné břemeno, které na pozemku bylo, nezabrání vjezdu na pozemek. Po předložení zakreslení řešení do katastrální mapy, se odvrátilo zamítnutí. Ale co se nepovedlo bance vysvětlit, byla výstavba svépomocí, která s odhadem nesouhlasila o milion. Banka proto dala podmínku pro získání úvěru, že klient musí prostavět z vlastních prostředků 900.000 Kč, aby mohl úvěr načerpat.

Další úvěr a finance na doraz

Podmínka banky byla pro klienta velmi zatěžující, jelikož v hotovosti měl jen 400.000 Kč a jinou nemovitost, kterou by mohl ručit, neměl. Bankéř Pavel Trávníček proto zvolil nezajištěný překlenovací úvěr na 500.000 Kč sice s dražším úrokem, ale vymyslel plán, že oba úvěry refinancuje po skončení výstavby. Klienti mohli úvěr načerpat a dodavatelská firma mohla začít s hrubou stavbou.

Na slova odhadce došlo

Po té co firma dostavěla dům, klient svépomocí společně s rodinnými příslušníky začal dodělávat vnitřky domu. Jenže během výstavby docházelo k menším změnám, které vedli k dalším změnám a ty navyšovali stavbu. Do toho klient zjistil, že v projektu bylo počítáno s cenami, které byly aktuální před 4 lety a tak to směrovalo k nevyhnutelnému - "studna vyschla" neboli peníze došli. Prostavěno bylo za 3,4 miliony, ale dům stále nebyl dokončen.

Klient se proto opět obrátil na Pavla Trávníčka, který oslovil více bank, kde by refinancování obou úvěrů udělali a dali klientovi peníze na dokončení. Klient ale musel počítat se sankcí za předčasné splacení, s poplatky za vyčíslení obou úvěrů, s kolkem na katastr kvůli zástavě, s novým odhadem. Nakonec se panu Trávníčkovi podařilo na základě odhadu pro klienta vyjednat úvěr ve výši 4 milionů, čímž splatil předchozí úvěry a získal potřebné finance na dokončení nemovitosti.

Moc děkujeme klientům za sdílení jejich příběhu a za zaslané fotografie. Přejeme celé rodině, aby dům brzo dostavěla a prožívali v něm jen radostné chvíle. Panu Trávníčkovi děkujeme za skvělou práci.

Máte dotaz? Zavoláme Vám!