Útok na výrobce krypto peněženek Ledger

02.01.2020

Praha 2. 1. 2020 - Zákazníkům a partnerům společnosti Ledger byl zaslán phishingový email!

Jedním ze způsobů, jak si zabezpečit svoje směněné peníze jsou hardwarové peněženky. Kryptoměnové peněženky slouží k přijímání, odesílání, ale především k bezpečnému uchovávání kryptoměn. Některé kryptoměny mají vlastní oficiální nebo oficiálně schválené peněženky, ale ve větší míře jsou využívány peněženky třetích stran, kterých je opravdu velké množství.

Přístup k aktivům má pouze majitel a k přesunu coinů je často nutné projít přes řadu

ověření jako jsou piny, hesla, nebo manuální potvrzení. Nejznámější firmy na trhu s tímto druhem zboží jsou Ledger a Trezor. Trezor je dokonce český výrobek známý kryptokomunitou po celém světě. Ledger je naproti tomu z Francie.


V červenci tohoto v Ledger došlo k úniku dat do nepovolaných rukou vlivem hackerského útoku, jak nyní vyplulo na povrch. Útok sice nesměřoval na samotné peněženky, ale unikla data o zákaznících, jako jsou dodací adresy, jména, telefonní čísla a e-maily. Tedy jedná se o citlivé informace, jež zákazníky Ledgeru rozhodně nepotěší. 21. prosince dokonce unikla celá ukradená databáze do veřejného prostoru na internet. Ledger uvádí, že únik dat se týká přibližně 270 tisíc zákazníků. Představitel českého výrobce kryptopeněženek Trezor firmy SatoshiLabs Marek Palatinus prohlásil, že žádná data o uživatelích neukládají, čímž předcházejí podobným útokům.


Zákazníci a partneři společnosti Ledger obdrželi phishingový email. To je typ podvodného emailu, který vytváří dojem, že jej rozesílá důvěryhodná (oficiální) osoba (v tomto případě přímo společnost Ledger) a snaží uživatele zmást a vylákat z něj hesla, přístupové údaje, finanční prostředky či aby si například nainstaloval škodlivou aplikaci. Právě instalace škodlivé aplikace je předmětem nynějšího podvodného emailu, který byl útočníky rozeslán. Aplikace v určitém okamžiku vyzve uživatele, aby zadal svoji obnovovací sekvenci k hardware peněžence.

NIKDY SVOJI OBNOVOVACÍ SEKVENCI K HARDWARE PENĚŽENCE DO ŽÁDNÉ APLIKACE NEZADÁVEJTE ANI DO ROZŠÍŘENÍ INTERNETOVÉHO PROHLÍŽEČE.


Jak roste cena Bitcoinu a dalších kryptoměn, tak rostou i útoky na blockchainové infrastruktury. Pro hardwarové peněženky představují nebezpečí i jejich samotní vlastníci, kteří je mohou ztratit. Bitcoin v letošním roce dosáhl 3,7 násobku své ceny na počátku roku. Jeho tržní kapitalizace se pohybuje kolem 513 miliard USD. Má v tomto směru obrovský náskok před ostatními kryptoměnami. Druhé Ethereum má 14 % kapitalizaci Bitcoinu. Třetí Tether už pak méně než 4 % Bitcoinu. Desátá nejhodnotnější měna má kapitalizaci na úrovni menší než 1 % kapitalizace Bitcoinu. Kapitalizaci větší než 1 miliardu USD má na celém světě jen asi 27 kryptoměn. Na světě je cca 100 kryptoměn s kapitalizací větší než 100 milionů USD.

Zdroj: krypto-info; YDC; comsense


Máte dotaz? Zavoláme vám!

Stisknutím tlačítka "Odeslat formulář" vyjadřujete svůj souhlas s tím, že Vás budeme kontaktovat za účelem poradenství ohledně našich produktů. Tento souhlas můžete kdykoliv odvolat.