Stellantis spojil obrovské množství známých automobilových značek

20.01.2021

16.ledna byla dokončena fúze, která dala vzniknout jednomu z největších automobilových koncernů na planetě. Je jím nově Stellantis, jehož název našim čtenářům zřejmě nic neřekne. Ovšem značky pod něj spadající nepochybně ano. Součástí tohoto automobilového koncernu jsou nově značky původněspadající pod koncern Fiat Chrysler: Jeep, Chrysler, Dodge, RAM, Fiat, Abarth, Maserati, Lancia, Alfa Romeo, Opel a Vauxhall. Nově k nim přibyly ještě značky koncernu PSA: Peugeot, Citroen a DS Automobiles.

Proč Stellantis vznikl?

Jedním slovem: konkurenceschopnost. Dnešní situace je pro automobilky složitá kvůli emisím, globalizaci a vysokým nárokům na technický vývoj (pohony, digitalizace, autonomie), proto se rozvíjí spolupráce výhodná pro všechny strany - koordinovaný obchodní postup je efektivnější, společný vývoj je rychlejší, sdílená technika je lacinější a rozložení nákladů od investic do výzkumu a vývoje přes nákup dílů až po administraci všem ušetří spoustu peněz, údajně více než pět miliard eur. zároveň ale vedení Stellantisu zdůrazňuje, že plány nepočítají s uzavřením žádné z továren. Tedy minimálně prozatím.

Po spojení vzniká koncern s ročními tržbami řádově 100 až 130 mld. USD za rok. Za poslední kvartál byly tržby tohoto uskupení kolem 25 miliard USD, ovšem v roce 2018 konsolidované tržby byly 130 miliard USD. Provozní zisk nově vzniklé skupiny za 3. kvartál roku 2020 byl skoro 2 miliardy USD. Čistý zisk pak kolem 1,2 miliardy USD.

Automobilky se spojují v relativně složitých časech. Je potřeba brát v potaz, že celý automobilový trh nyní prochází dvojitým úderem. Prvním je koronavirová krize a druhým úderem jsou pak obrovské investice do elektromobility, které automobilky v posledních letech dělaly. Už dnes značky Stellantisu nabízejí 29 elektrifikovaných modelů, k nimž má do konce letošního roku přibýt dalších deset. Mimo jiné se nějaká forma hybridní verze očekává od Alfy Romeo Tonale, DS 4, nového Peugeotu 308 nebo nového Opelu Astra.

Stellantis je v tržbách cca 7. největší automobilkou světa. Před ním jsou Volkswagen, Toyota, Daimler, Ford, General Motors a Honda. Velmi podobných tržeb dosahuje SAIC Motor. Stellantis se obchoduje za cca 1,2 násobek svého book value a 0,51 násobek tržeb. Při vyjádření P/E je cca na 37, ale zisky jsou výrazně snížené nyní. Valuačně je Stellantis dražší než Daimler, Volkswagen, Toyota či Honda. Ale obecně všechny etablované staré automobilky jsou v zásadě velmi nízko valuované. Neznamená to, že je Stellantis drahý. Jen, že je dražší než ostatní. Pokud nesrovnáváme s úletem desetiletí Tesla. Proti té je extrémně levné cokoliv. Strategickým vlastníkem nové skupiny je holandské uskupení EXOR, které drží 29,23 % akcií celé skupiny.

Zdroj: YDC, Comsense, auto.cz