Výstavba rodinného domu u Světlé nad Sázavou

30.01.2021

Obrátil se na nás mladý pár s žádostí o pomoc při výstavbě jejich vysněného domu. Ujal se jich zkušený hypotéční specialista Jirka Malina a celou věc jim pomohl zrealizovat od žádosti až po načerpání úvěru.

Bylo nebylo...

Takhle nějak začínají pohádky a u tohoto páru začala pohádka na jejich svatbě, jelikož jako svatební dar dostali stavební pozemek. Skvělý pro start anebo pro začátek vlastní pohádky? Ale zkušení už vědí, že vlastní pozemek je fajn, nicméně je to jen základ, protože pak přichází hledání, rozhodování, schvalování, přenesení snu na papír, získání všech povolení, pak s papíry do banky, schvalování a nakonec zrealizování snu ve skutečnost nebo-li samotná výstavba.

Základ je kvalitní stavební firma a finanční plán

Klienti se u výstavby musí rozhodnout, které stavební firmě se svěří. Na trhu jich je velké množství, ale dobré reference nemá každá. Proto firmy, které se díky zajímavým projektům našim klientům velmi líbily, prověřili u lidí, kteří jsou z oboru nebo měli s firmou osobní zkušenost. Díky schůzce s jejich bankéřem panem Malinou ještě v počátku, zjistili, jaké jsou jejich finanční možnosti, tedy do jaké finanční výše jim banky poskytnou úvěr. Na základě jejich příjmů a výdajů jim bankéř spočetl, že maximální výše úvěru, na kterou dosáhnou, jsou tři miliony. Díky skvělému plánování si klienti odkládali peníze bokem a podařilo se jim naspořit dalších 500.000 Kč, které jak se později ukázalo, bylo velmi důležité. Jelikož všechno bylo připraveno, bankéř klientům vyřídil úvěr dopředu, aby měli jistotu, že po doprojektování domu budou mít v bance připravené peníze na samotnou výstavbu.

Financování výstavby

Přesuneme se v pohádce o rok dál, kdy náš mladý pár má již všechna povolení, potřebná razítka a z rodinné truhly již ubylo pár zlaťáků za získání všech povolení a finalizaci projektu. Vše je připraveno, stavební firma připravena na první výkop a proto je čas si vyzvednout peníze v bance. Tady nastává často u klientů k problémům, jelikož banka dovolí klientům načerpat jen oproti zástavě a pokud zástava není dostatečná, klienti musí volit jinou cestu. Buď mají jinou nemovitost do zástavy (pomůže třeba rodina a dočasně propůjčí dům či byt do doby dostavby) nebo musí mít peněžní prostředky. Naši klienti měli díky panu Malinovi naspořenou nemalou částku, kterou použili na začátku výstavby a postavili základovou desku a včetně zasíťování. Do toho založili stavbu a stavba začala růst. Jakmile se truhla vyprázdnila, byl pozván odhadce z banky, aby posoudil dostatečnost zajištění pro první čerpání. Pro banku pozemek se základovou deskou, sítěmi a zdi do výšky necelého metru byla dostatečná a klienti mohli načerpat peníze na pokračování výstavby.

Zazvonil zvonec...

Jak stavba rostla, před dalším čerpáním bylo nutné znovu přizvat odhadce banky, aby aktualizoval stávající hodnotu stavby. Poté banka znovu uvolňovala prostředky. V době čerpání platili klienti pouze úroky z vyčerpané částky, což je výrazně nižší položka než celá splátka hypotéky. Toto ocení zejména ti, kteří po dobu výstavby platí například ještě nájem a po dobu výstavby nemají tak vysoké náklady. Po výstavbě a kolaudaci naše pohádka končí, mladý pár již bydlí v novém a my jim přejeme mnoho krásných a příjemných zážitků v jejich vysněném království


Máte dotaz? Zavoláme Vám!

Jiří Malina