Realitní report Praha a středočeský kraj: leden 2021

29.01.2021
Ti, kteří věřili, že bude rok 2020 ve znamení poklesu cen realit, museli být překvapení. Nejen, že ceny bytů nereagují, tak jak předpokládali, ale poptávka po bytech roste, byty se vyprodávají a hypoteční trh trhal rekordy. Ani developery, zdá se, pandemie nikterak netrápí, jelikož chrlí na trh jeden projekt za druhým, alespoň v Praze. Doufejme, že novela stavebního zákona přinese dlouho očekávanou změnu a zrychlení celého procesu povolování staveb.

Prosinec byl, z hlediska pohledu na realitní trh, ve znamení většího klidu. I přesto, že ceny nemovitostí i nadále rostly, tak nárůsty nebyly tak výrazné, jako jsme zvyklí.

Ceny bytů v novostavbách - Praha

Listopadový pokles v prodejích bytů vykompenzoval prosinec, který se stal nejlepším měsícem v roce, co se prodeje bytů týče. I přesto, že se dle dlouhodobých statistik prodalo v roce 2020 nejméně bytů v pražských novostavbách za posledních 8 let, prosinec 2020 se vymyká velkým množstvím prodaných bytů. Dokonce se v prosinci 2020 prodalo nejvíce bytů od prosince 2018, a to celkem 767 bytů. Za celý rok 2020 se v pražských developerských projektech prodalo celkem 4 723 bytů.

Pro srovnání se v roce 2019 prodalo celkem 4 792 bytů, tedy jen o 69 bytů méně než v předchozím roce. Nejvíce bytových jednotek se v uplynulých deseti letech prodalo v roce 2016, kdy vrcholil boom hypotečního trhu s rekordně nízkými sazbami, kdy se prodalo na pražském trhu s novostavbami celkem 6 650 bytů. V nabídce zůstává ještě 3 120 bytů, což je od března nejnižší zásoba bytů na trhu. Průměrná cena za m2 bytu se zvýšila během listopadu na 116 tisíc korun.

Ceny dle dispozic

Za rok 2020 vzrostly ceny bytů v pražských novostavbách o 5,36 %. Zatímco v lednu stál v průměru metr čtvereční 110 tisíc korun/ m2, v prosinci cena překročila 116 tisíc korun/m2.
Oproti lednu došlo k výraznému poklesu v cenách na Praze 1, kde ceny na počátku roku přesahovaly 255 tisíc korun/m2, v současnosti jsou na úrovni 190 tisíc korun/m2. Oproti prosinci 2019 se ceny zvýšily přesně o 7 %.


Ceny bytů v panelových domech - Praha

Dlouhodobý růst cen bytů v Praze, stejně jako nedostatečná bytová výstavba, způsobily, že ceny bytů v panelových domech rostou místy rychleji než ceny bytů v novostavbách. Stejně tak se cena metru čtverečního bytu v panelovém domě dostala v Praze na průměr 88,5 tisíc korun/m2. Nejlevněji lze byt v panelovém domě pořídit na sídlištích na Praze 5, kde metr čtvereční stojí 82,5 tisíc korun. Ceny bytů v panelových domech v Praze jsou v podstatě vyšší než ceny bytů v novostavbách v krajských městech. To je dáno zejména nízkou výstavbou v Praze a vysokou poptávkou, která žene ceny u všech nemovitostí vzhůru. Ceny bytů v panelových domech jsou v Praze jen o 30 % nižší, což není hodně, uvědomíme-li si, že panelové domy byly stavěné s životností cca 50 let a porovnáme-li kvalitu bydlení paneláku a novostavby.

Ceny dle dispozic

Nejdráže se v Praze prodávají byty o dispozicích 1+kk, které mají většinou do 45 m2 plochy. Ty se v Praze v panelových domech prodávají v průměru za 100 tisíc korun/m2. Naopak nejlevněji lze pořídit dispozičně větší byty, ty se na Praze 5 a Praze 9 pohybují dokonce pod hranicí 80 tisíc korun/m2.


Ceny bytů v novostavbách - Středočeský Kraj

V rámci meziměsíčního srovnání došlo, na rozdíl od předchozího měsíce, k mírnému růstu v cenách bytů v novostavbách ve Středočeském kraji. Stejně jako v regionech nedochází k tak časté změně cen bytů ze strany developerských společností, a tak se ceny bytů mění pouze nepatrně. Vlivem úbytku bytů z nabídky se v regionu Středočeského kraje zvýšily během prosince ceny o zhruba 1,7 %.

Ceny dle dispozic

Nejdráže se ve středočeském kraji prodávají byty o dispozicích 1+kk, které mají většinou do 45 m2 plochy. Ty se  v novostavbách prodávají v průměru za 85 tisíc korun/m2. Naopak nejlevněji lze pořídit dispozičně větší byty, ty se v Kladně a v Berouně pohybují dokonce pod hranicí 74 tisíc korun/m2.


Ceny bytů v panelových domech - Středočeský kraj

Zatímco byt v novostavbě se ve Středočeském kraji prodává za zhruba 81 tisíc korun metr čtvereční, byt v panelovém domě lze v tomto kraji pořídit za zhruba 60 tisíc korun/m2, tedy zhruba o 2 % dráže než v listopadu. Nejdráže se byty v panelácích prodávají v regionu Praha východ, a to za 75 tisíc korun, nejlevněji naopak v Mladé Boleslavi (52 tis. Kč) a v Kladně (54 tis. Kč), potažmo v Berouně (54 tis. Kč).

Ceny dle dispozic

Nejdráže se v Praze prodávají byty o dispozicích 2+kk, které mají většinou do 60 m2 plochy. Ty se ve středočeském kraji konkrétně na Praze - západ v panelových domech prodávají v průměru za 82 tisíc korun/m2. Naopak nejlevněji lze pořídit dispozičně větší byty, ty se na Kladně a v Berouně pohybují dokonce pod hranicí 50 tisíc korun/m2.


Srovnání cen bytů

Z hlediska srovnání cen v rámci dispozice bytů, je zajímavé, že za cenu panelového bytu na okraji Prahy je možné pořídit stejný byt za hranicí Prahy, ale v novostavbě a mnohdy i s lepší dostupností do centra Prahy. Na Praze-východ či na Praze-západ jsou ceny větších panelových bytů cenově srovnatelné jako v novostavbě. Cena panelového bytu 1+kk na Praze 9 je jen o pár desítek levnější než v té samé lokalitě v novostavbě. Stejný je to i u 2+kk na Praze 3.


Zdroj: YDC, ComSense