Realitní report Praha a středočeský kraj: únor 2021

25.02.2021
Ceny na realitním trhu nepřestávají růst ani na počátku roku 2021. Jedinou oblastí z realitního trhu, kde došlo k poklesu v cenách, je nájemní bydlení v Praze, kde ceny pronájmů již druhým měsícem klesají
na úrovni pražského průměru. Hlad po bytech v Praze se projevil i na počtu prodaných bytů. Leden byl nejen rekordním lednem v posledních 3 letech, ale všeobecně rekordním měsícem v počtu prodejů za uplynulé tři roky. Vyprodanost pražských projektů se tak dostává nad 75 procent. Doufejme, že pražští developeři nepřestanou na trh chrlit nové projekty a udrží minimálně tempo z loňského roku. V opačném případě by situace v Praze na realitním trhu nemusela být vůbec pěkná.

Ceny bytů v novostavbách - Praha

Letošní leden byl nebývale silný v počtu prodaných bytů v Praze. Za poslední tři roky se jedná o nejsilnější leden. Celkem se v lednu prodalo 825 bytových jednotek, což se podepsalo na zásobě bytů v novostavbách. V Praze jich v únoru zbývalo něco málo přes 2 000, což značí zhruba 75 % vyprodanost projektů. Nedostatek dostupných bytů se podepisuje i na vývoji průměrné ceny bytu, která v lednu 2021 vyskočila na neuvěřitelných 120 tisíc korun/m2

Ceny dle dispozic

Oproti prosinci 2020 se cen bytů v Praze zvýšily o zhruba 3,45 %. Meziročně došlo ke zvýšení v cenách o 9,13 %.

Při podrobnější analýze zjistíme, že Praha v novostavbách se vymyká celorepublikovému stavu, že cena za m2 u menší bytů je levnější než u větších bytů, jako je to na Praze 1, 2, 3 a 5.

Ceny bytů v panelových domech - Praha

Dlouhodobý růst cen bytů v Praze, stejně jako nedostatečná bytová výstavba, způsobily, že ceny bytů v panelových domech rostou místy rychleji než ceny bytů v novostavbách. Stejně tak se cena metru čtverečního bytu v panelovém domě dostala v Praze na průměr 89,7 tisíc korun/m2. I přesto, že lze stále nejlevněji byt v panelovém domě pořídit na sídlištích na Praze 5, kde metr čtvereční stojí 85,5 tisíc korun, tak i ze dochází k poměrně rychlému růstu cen. Meziměsíčně na Praze 5 došlo k 3,51 % růstu. Ceny bytů v panelových domech v Praze jsou v podstatě vyšší než ceny bytů v novostavbách v krajských městech. To je dáno zejména nízkou výstavbou v Praze a vysokou poptávkou, která žene ceny u všech nemovitostí vzhůru. Na úrovni Prahy vzrostly ceny bytů v panelových domech o 1,33 % meziměsíčně.

Ceny dle dispozic

Nejdráže se v Praze prodávají byty ve čtvrti Praha 6, kde se průměrně panelový byt prodává za 95 000 Kč. Nejlevněji lze naopak pořídit byt o dispozici 3+kk na Praze 4 a Praze 5. Rozdíl v ceně panelového bytu a novostavby se tak zvyšuje, ale nikoliv díky poklesu nebo stagnaci v cenách, ale díky rychlému růstu cen bytů v novostavbách. V současné době je rozdíl v cenách zhruba 34 %.


Ceny bytů v novostavbách - Středočeský Kraj

V rámci meziměsíčního srovnání došlo, na rozdíl od předchozího měsíce, k mírnému růstu v cenách bytů v novostavbách ve Středočeském kraji. Stejně jako v regionech nedochází k tak časté změně cen bytů ze strany developerských společností, a tak se ceny bytů mění pouze nepatrně. Vlivem úbytku bytů z nabídky se v regionu Středočeského kraje zvýšily během ledna ceny o zhruba 1,55 %.

Ceny dle dispozic

Nejdráže se ve středočeském kraji prodávají byty o dispozicích 1+kk, které mají většinou do 45 m2 plochy. Ty se  v novostavbách prodávají v průměru za 92 tisíc korun/m2. Naopak nejlevněji lze pořídit dispozičně větší byty, ty se v Kladně a v Berouně pohybují dokonce pod hranicí 73 tisíc korun/m2.


Ceny bytů v panelových domech - Středočeský kraj

Zatímco byt v novostavbě se ve Středočeském kraji prodává za zhruba 82 tisíc korun metr čtvereční, byt v panelovém domě lze v tomto kraji pořídit za zhruba 59 tisíc korun/m2. Na úrovni panelových domů došlo dokonce meziměsíčně k mírnému poklesu, a to o 2,15 %. Nejdráže se byty v panelácích prodávají v regionu Praha východ, a to za 71 tisíc korun, nejlevněji naopak v Mladé Boleslavi (54 tis. Kč) a v Kladně (56 tis. Kč), potažmo v Berouně (55 tis. Kč).

Ceny dle dispozic

Nejdráže se ve středočeském kraji prodávají byty o dispozicích 2+kk, které mají většinou do 60 m2 plochy. Ty se ve středočeském kraji konkrétně na Praze - západ a i na Praze - východ prodávají v průměru za 76 tisíc korun/m2. Naopak nejlevněji lze pořídit dispozičně větší byty, ty se v Mladé Boleslavi pohybují dokonce pod hranicí 43 tisíc korun/m2.


Srovnání cen bytů

Z hlediska srovnání cen v rámci dispozice bytů, je zajímavé, že za cenu panelového bytu na okraji Prahy je možné pořídit stejný byt za hranicí Prahy, ale v novostavbě a mnohdy i s lepší dostupností do centra Prahy. Na Praze-východ či na Praze-západ jsou ceny větších panelových bytů cenově srovnatelné jako v novostavbě. Cena panelového bytu 1+kk na Praze  9 je jen o pár tisíc levnější než v té samé lokalitě v novostavbě. Stejný je to i u 2+kk na Praze - východ.


Zdroj: YDC, ComSense