Realitní report ČR: leden 2021

29.01.2021

Prosinec byl, z hlediska pohledu na realitní trh, ve znamení většího klidu. I přesto, že ceny nemovitostí i nadále rostly, tak nárůsty nebyly tak výrazné. Kde naopak došlo k poklesu je v cenách nájemního bydlení v Praze. Je to logické, trh s nájemním bydlením byl v Praze v roce 2020 poznamenaný pandemií COVID. Na trh se tak během roku dostalo velké množství bytů, které byly předtím blokované službami typu AirBnb a share-ubytováním pro mimopražské studenty. Předpokládá se, jak rostou ceny nemovitostí a dostupnost vlastního bydlení se zhoršuje, poroste pravděpodobně poptávka po nájemním bydlení. Rok 2021 by tak mohl být rokem, kdy ceny nájemného porostou výrazněji rychleji než ceny bytů.


Ceny bytů v novostavbách - sekundární trh

Během uplynulého měsíce došlo na sekundárním trhu s byty v novostavbách k nárůstu v cenách v průměru o 3,88 %. Jedná se o celorepublikový průměr, a to bez Prahy. V mnohých krajských městech ceny bytů v novostavbách na sekundárním trhu dokonce poklesly. V rámci ročního srovnání došlo na úrovni celorepublikového průměru k růstu cen o zhruba 12,98 %. Na celorepublikové úrovni, bez hlavního města, se tak metr čtverečního bytu v novostavbě na sekundárním trhu prodává za necelých 64 tisíc korun. To znamená, že zatímco se v lednu dalo pořídit 50 m2 byt za zhruba 2,8 milionu korun, ten samý byt na konci roku již kupující pořizoval za 3,2 milionu korun.

Ceny dle dispozic

Při bližší analýze zjistíme, že nejlevněji lze na trhu pořídit byty o dispozici 2+kk, které se na celorepublikovém průměru pohybují za zhruba 58 tisíc korun za metr čtvereční. Naopak nejdráže vyjdou menší byty o dispozicích 1+kk, kde je průměrná cena za metr dokonce o 34 % vyšší než u bytů 2+kk. Listopadový pokles v prodejích bytů vykompenzoval prosinec, který se stal nejlepším měsícem v roce, co se prodeje bytů týče.


Ceny bytů v novostavbách - developeři

Oproti Praze, kde se meziměsíčně mění ceny novostaveb i o vyšší procenta, v regionech k tak výrazným meziměsíčním změnám nedochází. Jak je vidět ze srovnání níže, ceny zůstaly v regionech v nabídce developerů v podstatě beze změny, až na Hradec Králové a Zlín. Brno atakuje 91 tisíc v průměru. V regionech se po Brně drží vysoko Liberec, který cenami předhonil dokonce České Budějovice a Zlín. Liberec se totiž pomalu stává žádanou lokalitou, ať už z hlediska životního prostředí, ale i poměrně krátké dojezdové vzdálenosti do Prahy. Poptávka po bytech v tomto městě roste každý měsíc, což se podepisuje na vyprodávání bytů z nabídek, jak realitních kanceláří, tak od developerů.

Ceny dle dispozic

Z hlediska srovnání cen v rámci jednotlivých trhů, je zajímavé Brno. Zde se v podstatě prodává metr čtvereční bytu v novostavbě přímo od developera stejně draze, jako byt v novostavbě na sekundárním trhu. Rozdíl mezi těmito byty je samozřejmě ve stáří. Zatímco byt od developera si hledá svého prvního majitele, byty na sekundárním trhu jsou již několik let na trhu.


Ceny bytů v panelových domech

Metr čtvereční bytu v panelovém domě se v ČR v průměru na konci prosince prodával za zhruba 46 tisíc korun. To je velmi nepatrná změna od listopodu 2020. Meziměsíčně se průměrná nabídková cena zvýšila o 0,39 %. Stejně jako u bytů na sekundárním trhu v novostavbách, ani zde nedošlo k tak výrazným změnám v cenách, tak jak jsme tomu byli svědky v uplynulých měsících. Nejvyšší změnu lze pozorovat u Liberce a u Ostravy, kde se meziměsíčně ceny zvýšily o 7,14 %, respektive o 6,07 %. Meziroční srovnání potvrzuje data a to, že ceny bytů na sekundárním trhu v panelových domech rostou rychleji než ceny bytů v novostavbách, ať už na sekundárním trhu nebo na primárním. Meziroční změna v cenách u bytů v panelových domech je na úrovni 14,13 %.

Ceny dle dispozic

Při bližší analýze zjistíme, že nejlevněji lze na trhu pořídit byty o dispozici 3+1, které se na celorepublikovém průměru pohybují za zhruba 44 tisíc korun za metr čtvereční. Naopak nejdráže vyjdou malé byty o dispozicích 1+1, kde je průměrná cena za metr dokonce o 14 % vyšší než u bytů 3+1 a to za cca 50 tisíc za metr čtvereční.


Srovnání cen bytů

Z hlediska srovnání cen v rámci jednotlivých trhů, je zajímavé Brno. Zde se v podstatě prodává metr čtvereční bytu v novostavbě (prosinec 2020) přímo od developera stejně draze, jako byt v novostavbě na sekundárním trhu. Rozdíl mezi těmito byty je samozřejmě ve stáří. Zatímco byt od developera si hledá svého prvního majitele, byty na sekundárním trhu jsou již několik let na trhu. V Hradci Králové je cena panelového bytu dražší než cena nového bytu od developera.

Nejdražší byt od developera: Brno, Liberec, České Budějovice               Nejlevnější byt od developera: Jihlava, Ostrava, Hradec Králové

Nejdražší byt v novostavbě: Brno, Liberec, Zlín                          Nejlevnější byt v novostavbě: Hradec Králové, Jihlava, Ostrava

Nejdražší panelový byt: Brno, Hradec Králové, Plzeň              Nejlevnější panelový byt: Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Ostrava


Při detailní analýze zjistíme, že nejlevněji malé panelákové byty lze mnohdy pořídit dráž než byty o stejné dispozici, ale v novostavbě nebo někde i dráž než od developerů, jako v Hradci Králové. V některých městech se cena novostavby ze sekundárního trhu blíží novým bytům od developerů.