Project Titan od Apple by měl začít vyrábět auta v roce 2024

03.01.2021

Praha 3.ledna 2021 - Společnost Apple Inc jde vpřed s technologií samořídících automobilů a zaměřuje se na rok 2024 na výrobu osobního vozidla, které by mohlo obsahovat vlastní průlomovou bateriovou technologii

Už od roku 2014 Apple pracuje na tom, aby vyvinul vlastní autonomní elektromobil. Tento projekt se nazývá Project Titan. Minulý týden vyšlo najevo, že první automobil vyvinutý kapitálovým trhem nejvíce hodnotné firmy světa by mohl být sériově vyráběn již v roce 2024. Apple vstup na trh elektromobilů myslí evidentně vážně. Už od roku 2015 se snaží najmout stovky a tisíce zaměstnanců od ostatních výrobců automobilů, kteří by mu pomohli s vývojem.


Silná stránka Apple je pochopitelně software a hardware. Automobilové know-how se snaží nakoupit u těch, kteří už prokazatelně něco v tomto oboru dokázali. Ať už je to Magna, která by pro Apple automobily mohla z velké části vyrábět. Tedy největší automobilka, která nevyrábí vlastní auta. Dále se pak hovoří o možném strategickém partnerství s Volkswagen AG, v minulosti se hovořilo i o Daimler. Také minulý týden vyšlo najevo díky Elonu Muskovi, že ve své nejtemnější chvilce programu Tesla 3 v roce 2018, nabízel Apple, aby koupil jeho Teslu. Při valuaci 60 miliard USD, což je asi 10 % současné tržní kapitalizace. Dle Muskových slov se s ním generální ředitel Apple Tim Cook odmítal vůbec sejít. O čem to vypovídá? Musk se pochopitelně snaží vyvolat dojem, že CEO nejhodnotnější technologické firmy světa Apple je o něco menší vizionář, než se prezentuje, protože propásl možnost desetinásobně zhodnotit kapitál za 2 roky. Na druhou stranu to také vypovídá o tom, že ani pro Apple není akvizice firmy za 60 miliard USD malé sousto. Pro žádnou firmu na světě není taková akvizice něčím snadným. Apple sice ročně přibližně takovou částku za rok vydělá, ovšem aby 100 % své ročního zisku použil na akvizici firmy, která i při valuaci 60 miliard USD byla všemi měřitelnými valuačními ukazateli extrémně drahá, by byl zárodek pro spor akcionářů jako hrom. Zvláště, když si uvědomíme, co je know-how Tesla a co je know-how Apple.

Apple asi nikdo nebude podceňovat v otázkou softwarového know-how, když mezi jeho zákazníky kromě stovek milionů zcela oddaných zákazníků patří mj. i Pentagon, který jeho služby využívá pro řízení vojenských operací. Know-how, které Apple naopak v oblasti vývoje automobilů chybí, se nachází v úplně jiných firmách, které desítky let automobily úspěšně prodávají, což logicky Tesla není. A v neposlední řadě vezměme v potaz, že M&A transakce za 60 miliard USD už je něco, co se rozhodně neděje každý den. Transakcí, které svou velikostí překonaly tuto hodnotu je v historii lidstva asi 41. Každopádně už v tu dobu, kdy Musk Apple Teslu nabízel, na projektu Titan pracovaly v Apple tisíce lidí. Takže zcela evidentně měl Apple nějaké odborné ponětí o tom, co Tesla umí a jak je dlouhodobě konkurenceschopná.

Apple zamíchá kartami 

Na projektu Titan v Apple pracuje více než 5 tisíc zaměstnanců. Mezi nimi jsou softwaroví i hardwaroví experti spolu s lidmi z automobilového průmyslu. Obecně se soudí, a tento názor potvrzuje například současný šéf VW Herbert Diess, že Apple může do automobilového průmyslu vnést velkou dynamiku. Je to jedna z nejziskovějších firem na planetě, která má prakticky neomezené kapitálové možnosti. Podle něj velcí technologičtí giganti s obrovským cashem jsou mnohem větší konkurencí než například Toyota, jež prodává nejvíce aut na světě. Diess si velice dobře uvědomuje, co obrovská valuace, ač často zcela nesmyslná, dává za možnosti jeho konkurentům. Zatímco Volkswagen má roční tržby v automobilovém průmyslu asi 282 miliard USD a roční provozní zisk řádově 18 miliard USD (2019), tak jeho tržní valuace je 99 miliard USD. Naproti tomu ve stejný rok Tesla s tržbami 24,5 miliard USD
a provozní ztrátou 69 milionů USD má kapitalizaci aktuálně 627 miliard USD. Volkswagen má dokonce i větší tržby než Apple, který ve stejném roce utržil 274 miliard USD. Ovšem v ziskovosti už hraje Apple jinou ligu s provozním ziskem za rok 2019 ve výši 66 miliard USD.


Je evidentní, že Apple zamíchá kartami v automobilovém průmyslu. Cook a jeho tým jsou velice orientovaní na ziskovost. Tržní kapitalizace Apple je tak vysoká právě z toho důvodu. Apple představuje zásadní hrozbu především pro Teslu. Tesla je nyní už příliš hodnotná, než aby o ní Apple měl zájem. Může s ní nějakou formou spolupracovat, ale mnohem logičtější pro něj je spojit se s někým, kdo má mnohem větší automobilové know-how a rozsáhlejší automobilovou infrastrukturu. Tesla je svým způsobem obrovský punk pro korporaci velikosti Apple ke spolupráci. Ale především platí dva důvody. Je drahá a v zásadě může Apple nabídnout jen to, co Apple sám bude umět dobře. Tedy know-how z oblasti informačních technologií.

Rok 2021 by mohl znamenat pro Apple přelomový v tomto slova smyslu, že technologický gigant bude ukazovat mnohem více z připravovaného projektu Titan. Angažovanost Apple v elektromobilitě je zkrátka něco, co se zřejmě výrazně projeví na kapitálovém trhu. Scénáře, jak to může dopadnout, jsou různé. Mezi nimi je pochopitelně i možnost kapitálního failu na poli automobilového průmyslu. Tento fail ostatně očekáváme na straně Tesly. Tesla je extrémně vzdálená tomu stát se dominantním hráče automobilového průmyslu, ačkoliv její valuace odpovídá spíše tomu, jako by ho už nyní opanovala. V případě Apple může nastat situace, že sice umí úspěšně prodávat telefony a další hardware a následně monetizovat tuto základnu svým softwarem, ale automobilový trh je zkrátka tak odlišný, že není automatické, že uspěje.

Smát se tak nakonec mohou právě v Německu v koncernech Volkswagen a Daimler, kde elektromobily prodávají a vyvíjejí také. A kde se koncentruje obrovský lidský a technologický kapitál, jenž se nemusí nechat koupit kapitálem z Bay area. Na druhou stranu kapitalismus je v tomto směru neúprosný a peníze hrají obrovskou roli. Tesla má dnes jedinou skutečnou výhodu na automobilovém trhu, což je právě její extrémně vysoká kapitalizace. To jí dává prostor pro další financování. Apple je v tomto směru ale úplně jinou ligou. Ne kvůli kapitalizaci samotné, ale kvůli schopnosti generovat vysoký kladný hospodářský výsledek na jiných segmentech. Může si dovolit na vstupu do nového odvětví prodělávat takové peníze, jaké si nemůže dovolit prakticky nikdo jiný na světě. A je úplně jedno, že nejlepší auta se vyrábějí v Německu či Japonsku. Na konci dne si zkrátka Apple může nakoupit know-how z těchto zemí a firem za těžké peníze, když bude chtít. A nemusí u toho ztrácet čas metodami pokus-omyl ani uvádět vlastní akcionáře v omyl jako Tesla, jejíž celá existence byla provázena nedostatkem cashe a slibováním. Apple je natolik bohatý a efektivní korporací, že si může dovolit namísto experimentů vystřelit na jistotu při sázce na automobilový byznys. A než utratit 60 miliard USD za ztrátový start up Tesla v roce 2018, si může dovolit klidně urvat velký díl z Daimler (valuace 76 mld. USD) nebo Volkswagen (99 mld. USD). Koneckonců řada zákazníků Apple má velice pozitivní vztah i k produktům těchto koncernů.


Zdroj: autoblog.com; YDC; comsense