Nezaměstnanost zůstala v únoru na 4,3 procenta

18.03.2021

Nezaměstnanost v České republice za měsíc únor se stále drží na 4,3 % ekonomicky aktivního obyvatelstva, stejně jako v lednu.  Práci v únoru hledalo 311 463 lidí. Česko tak zůstává zemí s nejnižší mírou nezaměstnanosti v Evropské unii, uvedla ministryně Jana Maláčová. "Zároveň se rychle mění trh práce. Tomu musíme jít naproti. Proto plánujeme více rekvalifikací - až 100 000 ročně," dodala bez dalších informací Maláčová.


Hodnota 4,3 % je pořád celkem nízká. Její relativně nízkou míru lze přičítat hlavně dvěma faktorům. Tím prvním je rigidnost českého pracovního práva, kde rozvázání pracovního vztahu trvá relativně dlouho. Po první vlně covidu došlo k mírnému nárůstu nezaměstnanosti, ovšem nebyl tak intenzívní jako ve většině ostatních zemí. Další vlny covidu přicházely až v posledním kvartále loňského roku a začátkem toho letošního. Na grafu výše můžeme vidět, že nezaměstnanost stoupala již před vypuknutím covidové pandemie. Nejnižší hodnoty dosahovala na přelomu let 2019 a 2020. To dosahovala hodnot 2,6 %.

Když do ČR dorazil covid, byla již na 3,0 %. Od té doby stoupla zatím o 1,3 %. Nejvýraznější nárůst proběhl v posledních třech měsících. Dá se očekávat, že bude nezaměstnanost ještě nadále stoupat. O kolik si vůbec netroufáme odhadovat, ale bude to velmi záležet na tom, jakou podobu bude mít lockdown. Kdyby došlo i na továrny a případné nucené omezování výroby, tak výraznější propouštění by mohlo přijít i z průmyslového sektoru. K němu nicméně i tak bude nějakou formou docházet, protože výhledy zejména automotive nejsou příliš růžové. A nebyly ani před covidem.

V posledním čtvrtletí roku 2020 vzrostla průměrná hrubá měsíční mzda meziročně nominálně o 6,5 procenta na 38 525 korun. Vyplynulo to z dat, jež v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Medián mezd činil 32 870 korun, přesně polovina zaměstnanců tedy bere více než 32 870, přesně polovina bere naopak méně. To je celkem dost, ovšem je otázkou, do jaké míry se na tom podepsalo mimořádné navýšení platů řady zdravotníků iniciované vládou.

"Je skoro až s podivem, že si zaměstnanci připsali v průměru nějakou tu korunu na výplatní pásce i v roce, kdy jsme zaznamenali největší propad hospodářství v historii Česka," uvedla ekonomka ze skupiny LOGeco Jana Mücková. Mzdy proto podle ní pravděpodobně porostou i po zklidnění pandemie. "Na druhou stranu se začíná pozvolna zvyšovat nezaměstnanost. S větším počtem lidí bez práce pak dojde k utlumení tempa růstu platů. Při započtení inflace by mzdy letos měly růst jen velmi mírně," dodala.

Zdroj: YDC, ComSense, MPSV, ČTK