Nové ekonomické zpravodajství z Česka

10.02.2021

Během posledního týdne byla publikována některá zajímavá makroekonomická data z ČR, která stojí za krátký komentář

HDP Q4 předběžně -5,6 % meziročně

Předběžná bilance HDP posledního kvartálu vychází na 5,6 % propad. To není tak tragické číslo. Ale je potřeba ho chápat na úrovni jednotlivých sektorů. Jsou totiž sektory, které rostou. A pak také sektory, které tvrdě padají. Jedná se o výrazně lepší číslo, než jaké v průměru očekávali analytici dotázaní agenturou Reuters. Těžko ho však můžeme hodnotit jako pozitivní.

Míra nezaměstnanosti v lednu 4,3 %

Stále velice nízké číslo. Otázka zní, kde ti nezaměstnaní jsou, když vidíme spoustu zkrachovalých firem v oblasti pohostinství nebo obchodních společností v rámci nonfood retail. Odpověď lze nalézt v časovém zpoždění vyvolaném rigiditou
českého pracovního práva. Na projevení efektů druhé vlny covid je příliš brzo.

Retailové tržby prosinec +3,7 % meziročně

Odpověď je jednoznačně dána zadrženou spotřebou. Listopadová hodnota byla -7,0 %, takže se přesunula zadržená spotřeba do prosince. Navíc v prosinci byly po značnou část měsíce otevřené obchody před Vánocemi. Žádné skvělé číslo to není. Aby to signalizovalo nějaké oživení, muselo by růst výrazně přes 10 % meziročně.

Stavební produkce -12,4 % meziročně za prosinec

Velký pokles, za kterým je bezpochyby více faktorů. Mj. kromě covid i počasí. Toto musíme hodnotit na úrovni celého roku nebo aspoň kvartálů. Obecně bylo toto číslo po celý rok 2020 vesměs záporné a mizerné. Tudíž zde máme další tlak na to, aby zejména byty příliš
nezlevňovaly.

Průmyslová produkce +0,5 % meziročně za prosinec

Žádná sláva. Výrazně zpomalujeme v růstu. Jedná se o předzvěst blížícího se poklesu, který lze očekávat v letošním roce.

Inflace v ČR: 2,2 % za rok

Inflace za měsíc leden dosáhla meziročně 2,2 %. To není zrovna málo, když si uvědomíme, v jakém stavu se nachází ekonomika. Obecně ekonomové oslovení agenturou Reuters čekali v průměru nižší hodnotu. Jedná se tedy o spíše nepříjemné překvapení. Naše ekonomika se tak dostává do situace, kdy neroste, nerostou platy a zároveň klesá kupní síla peněz vlivem inflace. Jsme malá otevřená ekonomika a tak si můžeme z velké části inflaci dovézt. 2,2 % není zatím žádná tragédie. Ale pokud by se inflace opět hrabala někam ke 3 %, tak už bychom měli být trochu obezřetní. Zejména s ohledem na to, že by ČNB mohla opět zvednout úrokové sazby. A to by nás bolelo. Jednak by to znamenalo znehodnocení portfolia v dluhopisových fondech, ale také by to vytvořilo tlak na snížení valuací nemovitostí.
Pochopitelně spolu s tím by rostly i úrokové sazby hypoték.


Když shrneme poslední makrodata, tak se rozhodně nelze divit ČNB, že ponechala základní sazbu 2T REPO na 0,25 %. Poslední kvartál roku 2020 si rozhodně na výstavku Česká republika nedá.

Zdroj: YDC, ComSense, ČTK