Koupě rodinného domu pomocí hypotéky dopředu
Manželé se po třinácti letech společného soužití rozhodli splnit si svůj největší sen a koupit si vlastní domek, jelikož už je nebavilo platit nájem. Navíc jejich dcery dorostli do věku, kdy potřebovala každá svůj pokoj, díky rozdílným režimům, proto situace byla potřeba okamžitě řešit. Jenže trh s nemovitostmi tomu nepřál.
Nejdřív zarezervovat peníze a pak hledat nemovitost
Manželé viděli mnoho nemovitostí, buď některé nesplňovaly jejich požadavky nebo přišli příliš pozdě. Tím klientům "uteklo" hodně nemovitostí "přímo před nosem". Rozhodli se, že než půjdou na další prohlídky zajdou za svým bankéřem Pavlem Trávníčkem, aby byly připraveni rychleji jednat.
Na osobní schůzce s bankéřem se manželé dozvěděli, na jakou maximální výši úvěru dosáhnou, na základě daňových přiznání, které dostali za úkol vzít s sebou. A byly mile překvapeni, jelikož původně chtěli hledat menší domek maximálně do 5,5 milionů, ale pan Trávníček jim sdělil, že svůj vysněný dům můžou hledat až do výše 8 milionů.
"Pro nás to bylo velké překvapení, že dosáhneme na vyšší úvěr, proto jsme neváhali ani chvilku a rovnou sepsali žádost o hypotéční úvěr."
Jelikož oba manželé podnikají a čas jsou pro ně peníze a díky profesionálnímu jednání ze strany bankéře, rozhodli se klienti rovnou na první schůzce podepsat žádost o úvěr. Na sepsání žádosti o hypotéku dopředu Vám totiž stačí jen: dva doklady totožnosti, potvrzení o příjmu nebo daňové přiznáni a 3 výpisy z účtu. To vše klienti měli a proto nebránilo ničemu, sepsat žádost.
Hypotéka byla schválena do dvou dnů
Ač se jednalo o vyšší úvěr, který musí individuálně projednat rada v bance, úvěrové smlouvy klienti podepisovali již dva dny po sepsání žádosti. A pak to všechno začalo...
"Schválení úvěru jsme samozřejmě oslavili. Hned na to jsme sedli k internetu a hledali mnohem dražší domky. než na které jsme jezdili doposud"
Po třech měsíc našli dům, který byl pro ně ideální. Dvougenerační dům 4+1 a 2+1 s malou zahradou a garáží přímo v centru Úval. Dům prošel kompletní rekonstrukcí, krom menšího bytu. Celková obytná plocha 350 m2 a pod garáží je sklep, který manžel využije jako svou dílnu. Klienti se snažili dostat jako první na prohlídku, aby o dům nepřišli, ale nakonec to bylo zbytečné. Dům totiž prodávala realitní kancelář, která od všech potencionálních zájemců si nechala udělat nabídku (obálkovou metodou), aby za dům obdrželi co největší cenu a pro realitní kancelář obdrželi co největší provizi. Dům byl inzerován za 6,5 milionů a aby manželé dům dostali, museli přihodit dalších 250.000 Kč a dlouhé dny čekali, zda jejich nabídka byla nejvyšší.
Nabídka byla nejvyšší, ale....
Po čtyřech dnech jim volala realitní makléřka, že jejich nabídka byla nejvyšší a že je tedy potřeba složit do tří dnů nevratnou rezervační zálohu 300.000 Kč. Klienti byli opatrní a před sepsáním rezervační smlouvy chtěli nejdřív nechat nemovitost prohlédnout odborníkem, aby "nevyhodili" 300.000 Kč. Domluvili se na složení 100.000 Kč, zbytek, pokud dopadne dobře inspekce nemovitosti. Zde nastal problém. Inspektor našel více jak 28 závad, kde opravit vše stavební firmou by vyšlo na 1.200.000 Kč. Manželé očekávali, že když se objevilo tolik závad, bude možné vyjednávat o ceně. Tady přišla největší potíž, realitní makléřka manželům řekla, že buď nemovitost vezmou tak jak "leží a stojí" (i s vadami) a za cenu 6.750.000 Kč nebo že nám propadne rezervační záloha a oni dům prodají dalšímu, jelikož zájemců měli více. Bohužel žádná další nemovitost se neobjevila a tak byli manželé "zatlačeni do kouta". Nakonec, ač neradi, složili zbytek rezervační smlouvy a následně podepsali Smlouvu o smlouvě budoucí.
Nařízení ČNB a komplikace s tím spojené
Poslední zádrhel bylo nové nařízení České národní banky, kdy lze půjčovat už jen 80% z hodnoty nemovitosti, zbytek musí mít klienti našetřeno, v tomto případě by úspory klientů měly činit 1.350.000 Kč. K tomu nesmíme zapomenout na daň z převodu nemovitosti ve výši 4%. To jest 270.000 Kč. Celkem by klienti potřebovali 1.620.000 Kč. Jelikož rekonstrukce domu nebyla zcela dokončena, odhad vyšel nižší. Oba manželé podnikají a veškeré jejich úspory padly do podnikání. Proto jediným řešením bylo zastavit garsonku v Praze, kterou pronajímají. A dům budou muset dokončit svépomocí .
Finance aneb jaké další výdaje s koupí přišly
Celková výše úvěru byla, díky druhé zastavěné nemovitosti, 6.750.000 Kč. Klienti ke kupní ceně ještě platili dva odhady (celkem 10.000 Kč), dva kolky na katastr nemovitostí - 2.000 Kč, kontrola smluv u advokáta 8.000 Kč a daň z převodu nemovitosti 270.000 Kč. Do toho si klienti ještě ponechali peníze na stěhování, výměnu vložek a první investice do domu (elektrický pohon vrat, zabezpečení domu, videovrátný apod.) cca 70.000 Kč. Celkem ještě 360.000 Kč.
Kupní cenou to nekončí a na to mnoho klientů nemyslí, proto svým klientům radím, aby měli vytvořený větší rezervu nebo zvolili správný produkt a nedostali se do hned na začátku do problémů" radí finanční poradce Pavel Trávníček z YD finance s.r.o.
Jelikož manželé ručili druhou nemovitostí, dosáhli na levnější úrokovou sazbu 2,78 % p.a. při RPSN 2,92 %, splátka na dobu 30 let činí 27.521 Kč/měsíčně. K tomu měsíčně platí pojistky obou nemovitostí celkem za 1.000 Kč a nyní je čeká ještě životní pojištění pro případ, kdy se jim něco stalo.
V současné době, kdy je nedostatek nemovitostí na realitním trhu, svým klientům vřele doporučuji, aby si zarezervovali finance dopředu. Nejenže zjistí svůj úvěrový potenciál (a tím i maximální cenovou hladinu, ve které můžou nemovitost hledat), ale pro prodávajícího má klient záruku úspěšného a rychlého dotažení obchodu, díky čemuž klienta upřednostní před ostatními zájemci." radí Pavel Trávníček.
Rodince přejeme mnoho krásných chvil v domě a co nejméně komplikací při rekonstrukci a budeme se těšit na další fotografie.
Máte dotaz? Zavoláme Vám!
Pavel Trávníček
Stisknutím tlačítka "Odeslat" vyjadřujete svůj souhlas s tím, že Vás budeme kontaktovat za účelem poradenství ohledně našich produktů. Tento souhlas můžete kdykoliv odvolat.