Jak na navýšení hypotéky?

29.04.2021

Hypotéka je závazkem na dlouhou dobu. V průběhu času se Vám může rozšířit rodina, změnit vkus i nároky na bydlení. Rozhodli jste se přistavět další patro, opravit střechu, fasádu nebo se pustit do celkové rekonstrukce? Neodhadli jste rozpočet a schází vám peníze na dostavbu vaší nemovitosti? Rekonstrukci lze financovat řadou cest, jednou z nich je i navýšení stávající hypotéky. Konkrétní podmínky se u jednotlivých bank liší a každá žádost je posuzována individuálně. Pokud si s navýšením hypotéky nevíte rady, rádi vám pomohou naši zkušení hypoteční specialisté.

První možností je sjednat si prosté navýšení úvěru

Proces je prakticky stejný, jako když si žádáte o hypotéku. Při žádosti o navýšení se každý případ posuzuje individuálně na základě konkrétních podmínek dané hypotéky. O navýšení hypotéky lze obvykle žádat nejen v době fixace hypotéky, ale také v jejím průběhu. Počítejte s tím, že při navyšování hypotéky se bude banka znovu zajímat o vaši bonitu a hodnotu zajištění. I v případě navyšování hypotéky musí být splněna doporučení České národní banky

Druhou možností je refinancování

V rámci kterého si můžete zlepšit podmínky splácení i požádat o vyšší hypotéku. Jedná se o splacení původní hypotéky novou, nejedná se tedy o navýšení úvěrového rámce. Při vyjednávání podmínek hypotéky se s bankou dohodnete, že si navýšíte částku například ze současných 4,5 na 5 milionů korun. Proces schvalování hypotéky při refinancování je stejný jako při sjednávání nové hypotéky. I v tomto případě se tedy bude banka zajímat o vaši bonitu a hodnotu zástavy. Pokud budete mít dostatečný příjem a nabídnete bance do zástavy hodnotnou nemovitost, nebudete mít se získáním vyšší hypotéky problém. Při refinancování hypotéky obvykle získáte nejen výhodnější podmínky, ale také nižší úrokovou sazbu. Refinancovat svou hypotéku můžete po uplynutí doby fixace a to jak u své stávající, tak i u nové banky.

Co potřebuji k refinancování hypotéky

  • Odhad ceny nemovitosti
  • Doklad totožnosti
  • Aktuální potvrzení o příjmu či daňové přiznání
  • Původní smlouvu o úvěru
  • Potvrzení o vyčíslení dluhu od stávající banky
  • Zástavní smlouvu
  • Fotografie nemovitosti
  • Příslib o vymazání zástavního práva
  • Výpis z katastru