Hypotéka jde i na alternativní bydlení

03.05.2021

Celosvětový fenomén "Tiny House" neboli malých domků se nevyhýbá ani Česku. Vysoké ceny nemovitostí a zdlouhavá byrokracie výstavby tomu nahrávají.  Alternativní a mini bydlení představuje nový směr, který se stává celosvětově trendem. I u nás už má zástupy svých příznivců. Chalupaření se tak vrací do módy. Koupě chaty či chalupy však není nejlevnější a ne vždy na ni stačí vlastní úspory. Proto se lidé častěji zajímají  i o mobilní domy, bydlení v kontejneru nebo v hausbótu. Získají na ně ale hypotéku?

Historie "malého" bydlení

Společně s touhou uspořit náklady vznikl trend tzv. malého bydlení. Jde o jeden z typů alternativního bydlení. Dá se říci, že ještě před pár lety by asi nikoho nenapadlo, že se malé bydlení stane jednoho dne fenoménem. Z dnešního pohledu se však není moc co divit. Nomádský styl života je také stále oblíbenější. Tak vznikl i termín Tiny House, jehož historie se dá datovat přibližně od roku 2007. Neznamená to však, že malé domky lidé neobývali už v dřívějších dobách.

Mobilní domy

Velkým hitem posledních let jsou mobilní domy. Jedná se o ubytování, které umožňuje transport z místa na místo a není se zemí spojeno pevným základem. Je vhodné hlavně pro mladé páry a menší rodiny, jelikož disponuje menším obytným prostorem. Levnější typy připomínají vzezřením karavan, ovšem ty dražší jsou podobné normálnímu domku. Jejich výhodou je, že na ně není nutné mít stavební povolení. Ovšem je zde háček, týkající se inženýrských sítí (elektroinstalace, potrubí), protože na tyto sítě je stavební povolení vyžadováno. Tento problém však lze vyřešit instalací pohyblivých nadzemních přípojek. A kolik tento typ bydlení stojí? Nejskromnější příbytky lze pořídit již od ceny 80 000 Kč, přičemž jejich rozměry jsou 8x3 metry. Pokud byste ovšem chtěli větší pohodlí, je nutné si připlatit. Například za zateplený moderní domek v rozměrech 12x6 metrů zaplatíte kolem 700 000 Kč. Domy jsou k dispozici v nejrůznějších vzhledových variacích, od klasických karavanových provedení až po velmi estetické dřevostavby. Vzhledem k našim chladným klimatickým podmínkám je vhodné pořídit si zateplenou stavbu. Některé domky jsou prodejci prezentovány jako celoroční, ale chybí jim zateplení, tudíž v zimních měsících v nich nebude příjemně. V důsledku čehož si je budete muset dodatečně zateplit a to vaši investici značně prodraží. Kupte tedy domek, který je již zateplen, a ušetříte si nemalé peníze a starosti.

Námořní kontejnery

Neméně zajímavá je i další možnost nízkonákladového bydlení, a to v námořních kontejnerech. Jejich pořizovací cena je dokonce ještě nižší než u mobilních domků - jeden kontejner v délce 6 metrů lze pořídit již od 40 000 Kč. Nevýhodou je nutnost kompletního vnitřního zařízení.

Ovšem tento trend se stává stále populárnější a v zahraničí již existují firmy, od kterých si lze objednat kontejner uzpůsobený pro bydlení. Tento typ bydlení ocení především kreativnější lidé kvůli možnosti koupě dvou či více kusů, ze kterých si lze váš budoucí dům uspořádat dle vašeho gusta. Rovněž pokud plánujete rodinu, může tento typ bydlení pro vás být tím pravým ořechovým - pokud vám přibude nový přírůstek do rodiny, můžete dokoupit nový kontejner, a váš dům má hned o pokoj víc. Jelikož tento typ obydlí není mobilní, je třeba stavebního povolení.

Získám hypotéku na bydlení v mobilním domě? Ano, ale...

Každý 7. rodinný dům, který se dnes v ČR postaví, je ze dřeva. Chcete, aby jeden z nich patřil i vám? Pak vás jistě potěší, že hypoteční úvěr můžete získat i na dřevostavbu nebo montovaný dům. Jedinou podmínkou je, že ho musí postavit firma, která je členem Asociace dodavatelů montovaných domů. K hypotéce přitom nepotřebujete ani žádnou další nemovitost jako zástavu.

Kromě dřevostaveb jsou také čím dál oblíbenější na financování mobilní domy a kontejnerové bydlení. Mobilní dům (nebo také mobilheim či mobilhome) nestojí přímo na zemi, ale má kola nebo podstavec. Jeho výhodou je, že na něj většinou nepotřebujete stavební povolení a v případě potřeby ho můžete převézt. Nevýhodou ale může být složitější financování. Většina bank vyžaduje, aby byl mobilní dům pevně ukotvený k zemi. V takovém případě vám pak poskytne klasickou hypotéku, i když nemá objekt přidělené popisné ani evidenční číslo.

Na které typy bydlení hypotéku nedostanete

Sníte o bydlení v hliněné jurtě nebo v maringotce? Pak se budete muset poohlédnout po jiném způsobu financování. Většina bank vám totiž neposkytne klasickou hypotéku na následující typy bydlení:

  • hausbót,
  • karavan,
  • maringotka,
  • vyřazené letadlo,
  • vlakový vagón,
  • bydlení v jurtě,
  • mobilní dům s podvozkem.