Globální akciový trh nadále roste, za 52 týdnů je na 21 % růstu

21.01.2021

Skoro 120 bilionů (120 tisíc mld.) USD už má hodnotu globální akciový trh. O téměř  23% narostla hodnota amerických burzovně obchodovaných firem během roku. V případě těch čínských to bylo dokonce o 40 %. Jihokorejské akcie poskočily během roku dokonce o 57 %. Hodně v kurzu byl i Tchajwan s 38 % nárůstem. To jsou obrovská zhodnocení na to, že celý svět zachvátila koronavirová pandemie. Vysvětlení je kombinace více faktorů.

1) Technologie
Rostou hlavně technologické tituly, které by měly profitovat z koronavirové situace. Marketingově to tak je, fakticky je situace mnohem složitější.

2) Nízké úrokové míry-nízké nároky na výnosy
Valuace sama o sobě posunula monetární politika hlavních ekonomik nahoru.

3) Růst peněžní zásoby
Vyvolává touhu po tom vlastnit aktiva, jenž se neznehodnocují inflací.

4) Dav, FOMO efekt a investiční módní trendy
Růst přivolává další vlnu investorů, kteří se na něm chtějí přiživit.

5) Amatérští investoři na masových aplikacích
Počítá dneska ještě někdo valuace akcií a čte výroční zprávy? Hrůza, kam ten svět spěje. Akciové trhy řídí twitter účet Elona Muska a bulvární plátky, které ukazují podnikatele jako celebrity. Místo toho, abychom věnovali pozornost faktům, řešíme každý hloupý výrok představitelů firem.

6) Covid
Vše nové je skvělé. Vše staré je špatné. Tak se dá shrnout nálada masy investorů. Staré ale taky znamená často bohaté a vlivné. A legislativně stabilní.

Dluhopisové i akciové valuace proto do příštích let naznačují silně podprůměrné roční očekávané výnosy a investoři se s touto skutečností budou muset prostě a jednoduše smířit. Při investování totiž v delším časovém horizontu působí takzvaný efekt navracení se k průměru (anglicky mean-reversion), který popisuje silnou historickou tendenci tržních cen finančních aktiv po předchozím silném růstu klesat a naopak po předchozím silném propadu růst.

Zdroj: YDC, Comsense, HN