Hypotéka na družstevní byt se zástavou jiné nemovitosti

08.01.2021

Klienti: Konfršt a Dejlová

Před několika lety oslovil mladý pár, který sháněl větší byt v Praze, našeho bankéře Jirku Malinu. Přestěhovali se do hlavního města hned po škole, našli si podnájem, který jim ale po čase nevyhovoval a proto si rozhodli hledat byt, kde by se mohli usadit, ale potřebovali poradit.

První schůzkou vše začalo.

Vytvořil jsem mladému páru finanční plán, kde jsem s klienty prošel jejich příjmy, výdaje, pojistky a rezervy. Díky tomu jsem klientům spočítal maximální výši úvěru, na kterou podle poskytnutých informací dosáhnou, aby věděli, v jaké cenové relaci mohou byt hledat." říká Jirka Malina, poradce ze společnosti YD Finance s.r.o.


Na pomoc byl mladému páru přidělen realitní specialista, který páru poskytl cenné informace, na co si dát pozor při hledání bytu, na co se ptát a co po majitelích vyžadovat. Několik prohlídek společně s naším specialistou konzultovali, abychom měli jistotu, že hledají vhodný byt.

Hledání bytu v Praze trvalo mladému páru necelý rok. Během této doby se potkávali s bankéřem panem Malinou a díky finančnímu plánu si připravili peníze, které použili do začátku.


Vysněný byt se našel, ale s ním přicházeli první "ALE".

Když našli byt, který vyhovoval lokalitou, dispozicí a umístěním, našly se i protiklady. Byt byl totiž v družstevním vlastnictví a v původním stavu. A jelikož družstvo neplánovalo převod do osobního vlastnictví, klienti se chtěli bytu vzdát. Cena bytu, která představovala 3 miliony, totiž přesahovala částku, kterou banky byly ochotny půjčit na družstevní vlastnictví. Pan Malina ale přišel s řešením, že pokud klienti dodají jinou zástavu nezatíženou žádným břemenem, můžou vysněný byt stále získat. Taková nemovitost se v rodině nacházela, jen přišlo další "ALE". Pro rodiče se zdál závazek ve výši 3 milionů velkým rizikem, na to, aby propůjčili svou střechu nad hlavou.

Proto náš bankéř Jirka Malina navrhl schůzku s naším mladým párem, kde společně připravili finanční plán, jak při splácení úvěru si budou bokem vytvářet rezervy, které jim umožní úvěr splatit dřív a tak mít argument pro rodiče, že o dům nepřijdou.


Další "ALE" přicházeli.

Po té, co rodiče souhlasili, že propůjčí svou nemovitost jako zástavu k hypotéce, vyřídila se žádost o hypotéku, nastal další problém. Dle Katastru nemovitostí byla zastavovaná nemovitost špatně zanesena a muselo dojít k novému zaměření. V dnešní době se dá vše vyřešit rychle, záleží na ochotě a čase ostatních. Bohužel se v našem případě na nové zaměření čekalo přibližně 15 dní. To však nebylo poslední "ALE". Když bylo vše zakresleno, zaneseno do katastru nemovitostí a nemovitost tedy byla vhodná pro banku do zástavy, na kalendáři svítil datum 19.12. a začínaly vánoční svátky. Víc nervozity snad nemohlo už přijít.

Snad duch Vánoc nebo nějaké vánoční kouzlo, ale pro náš mladý pár se o Vánocích vše obrátilo v dobré. Pracovnice z banky vyšla panu Malinovi vstříc a úvěr vyřídila přednostně i mezi svátky. A díky vstřícnosti prodávajících proběhlo nastěhování dříve, než byly převedeny peníze na jejich účet. Umožnili tak našemu páru po všech těžkostech začít jejich novou etapu v jejich vysněném domě.

Jelikož jsme se za dobu příprav a veškerých vyřizování s klienty celkem sblížili, měl jsem možnost jejich nový byt navštívit při koupi (v původním stavu) a i po rekonstrukci. Rekonstrukce, dle slov nových majitelů, nebyla úplně nutná, ale do vyladění obrazu o vysněném moderním bytě, potřeba byla." dodává za klienty Jirka Malina.

Vyplacením úvěru práce bankéře neskončila

Po kalkulaci, jestli anuitu mají zaplatit hned úvěrem nebo postupně v měsíčních splátkách, vyšlo jednoznačně - měsíční platba. Po 18 měsících byla anuita splacena. Nyní s klienty řeší převod do osobního vlastnictví a vyvázání nemovitosti rodičů.

Hypotéku, nyní už manželé Konšfrštovi, splatí za 20 let, díky nastavenému spoření. Pokud spoření nevyužijí na splacení hypotéky, lze to použít např. na koupi dalšího bytu nebo jiných potřeb klientů. Primárně jde o to, aby zbytečně neplatili úroky na hypotéce. Záleží ale na parametrech úroků, inflace, možnostech.....


Trochu čísel

Cena družstevního bytu: 3.200.000 Kč

Vlastní zdroje: 300.000 Kč

Nesplacená anuita: 220.000 Kč

Hypotéka: 2.900.000 Kč, splatnost 30 let

Moc děkujeme klientům za sdílení jejich příběhu a budeme rádi za další zaslané fotografie. Přejeme družstevníkům, aby se jim v bytě dařilo, byli spokojení a užívali si novou etapu života. Panu Malinovi děkujeme za skvělou práci bez níž by tento příběh nemusel dopadnou pro klienty dobře.


Máte dotaz? Zavoláme Vám!