Česká zbrojovka kupuje americký Colt

17.02.2021

Skupina CZG - Česká zbrojovka Group SE (CZG) podepsala konečnou dohodu o převzetí americké společnosti Colt Holding Company LLC.  Oznámila to firma. Podle smluvních podmínek CZG získá stoprocentní podíl v Coltu za 220 milionů dolarů (4,7 miliardy Kč) v hotovosti a dále za 1,098.620 nově vydaných kmenových akcií CZG. Celá transakce ještě podléhá schválení regulačních orgánů, Její vypořádání se očekává v první polovině roku 2021.

Colt Holding Company LLC

je mateřskou společností amerického výrobce zbraní Colt's Manufacturing Company LLC. Tato soukromá firma byla založená  již roku 1855 Samuelem Coltem v Hartfordu. Patří mezi nejznámější výrobce ručních zbraní na světě. Firma je známá díky krátkým ručním zbraním typu Colt 1911 ale i díky dlouhým zbraním, jako jsou M4 či M16. V 19. století byl Colt předním výrobcem revolverů.

"Toto spojení je strategickým krokem pro obě společnosti. Akvizice společnosti Colt, ikonické značky a etalonu na trhu ozbrojených složek i na civilním trhu v celosvětovém měřítku, přesně zapadá do naší strategie stát se lídrem v odvětví výroby střelných zbraní a klíčovým partnerem pro ozbrojené složky," uvedl předseda představenstva a generální ředitel společnosti CZG Lubomír Kovařík. "Jsme hrdí na to, že můžeme do našeho portfolia zařadit Colt, který stojí bok po boku americké armády již více než 175 let," dodal.

Navzdory tomu, že Colt je velmi známou firmou, tak měl léta finanční problémy. CZG má největší tržby v USA a spojení s takto známou americkou společností jí může hodně pomoct zejména u státních zakázek v USA. Tržní hodnota CZG na burze je aktuálně okolo 12 miliard korun. Akvizici bude CZG financovat částečně z nedávné emise akcií ale také z emise dluhopisů, kterou pověřila Českou spořitelnu a Komerční banku. Dá se očekávat tedy, že se bude jednat o profesionální emisi. Akcie CZG po oznámení akvizice posílily na 400 Kč z hodnot okolo 350 Kč za kus.

Akvizice Coltu pro CZG může představovat poměrně zásadní změnu. Nyní prodává zbraně v USA hlavně retailové klientele. Zajímavé pro CZG je ale dostat se do pozice, že se stane významným dodavatelem americké armády. Ta pochopitelně obrovské množství finanční prostředků směřuje do daleko nákladnějších záležitostí, než jsou ruční palné zbraně. Ale i tak by to byl pro uherskobrodskou firmu zásadní přelom. Nejvýznamnější armádní firmy světa mají byznys dnes úplně někde jinde než ve výrobě ručních palných zbraní. Tam lze samozřejmě hledat příčinu toho, proč se tak věhlasná značka jako Colt dostane do problémů. "Železa" jsou dneska zkrátka něco jako halapartna v 16. století.

Hvězda Coltu začala klesat už během 90. let minulého století

V roce 2002 ale tehdejší šéf společnosti William M. Keys přivedl firmu nakrátko zpět na výsluní. V témže roce se změnila její struktura a z původní společnosti se vytvořily dvě samostatné firmy: Colt Defense, která zásobovala armádu a policii, a poté Colt Manufacturing Company, která dodávala zbraně na civilní trh. Opět se spojily v roce 2013 kvůli licenčním problémům.

V roce 2013 ale firma také ztratila tendr na dodání pušek M4 americké armádě, což vyústilo v pozdější vyhlášení bankrotu a požádání o soudní ochranu v roce 2015.

Hospodářské potíže Coltu způsobily také výrazný pokles počtu zaměstnanců. Před deseti lety měla firma, pro kterou za druhé světové války pracovalo na 15.000 lidí, zhruba 460 zaměstnanců (z toho 370 ve výrobě), nyní se podle dostupných údajů pohybuje jejich počet kolem dvou stovek.

CZG upozornila na to, že díky převzetí získá další významné výrobní kapacity ve Spojených státech a v Kanadě a rozšíří svou světovou zákaznickou síť. Colt prostřednictvím své kanadské dceřiné společnosti taktéž výhradním dodavatelem malých zbraní vojenským složkám v Kanadě. Společně skupina dosáhne příjmů přesahujících 500 milionů dolarů a stane se hybatelem v oblasti ručních palných zbraní.

Česká zbrojovka Group SE

CZG sídlí v Uherském Brodě, výrobní kapacity má vedle Česka i ve Spojených státech. Ve svých provozech v České republice, USA a Německu zaměstnává asi 1650 lidí. Zbrojovka patří k předním evropským výrobcům ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další civilní využití. Skupina je plně ve vlastnictví holdingu Česká zbrojovka Partners SE.

Zdroj: ČTK, YDC, ComSense, E15