Česká zbrojovka Group SE (CZG) získala od ČNB povolení pro vydání dluhopisů

03.03.2021

Česká zbrojovka, která nedávno oznámila, že kupuje amerického výrobce palných zbraní Colt, získala od ČNB povolení pro vydání dluhopisů až v objemu 4 mld. korun. Celkovou hodnotu dluhopisů bude možné navýšit až na pět miliard korun. Dluhopisy jsou splatné 23.3.2027 a nabízejí roční kupón 1,8 % + 6M PRIBOR. Tedy s pohyblivou úrokovou sazbou, která by nyní činila 1,93 až 2,23 procenta ročně. Určené jsou institucím i retailovým klientům. Prospekt připravovala jedna z nejslavnějších advokátních kanceláří White & Case, nicméně zase až tak ohromující show to není.

Česká zbrojovka je bezpochyby úspěšná firma. Ve svém oboru jedna z nejlepších vůbec na planetě. Je jedním z předních evropských výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další civilní využití. Ve svých provozech v České republice, USA a Německu zaměstnává zhruba 1650 lidí. 

Na druhou stranu přijít s tím, že si chcete půjčit za 1,8 % + PRIBOR na akvizici světoznámé, byť ztrátové, firmy, není rozhodně na místě. Zbrojovka měla k 30.9.2020 vlastní kapitál 3,2 mld. korun a dluhy 4,2 mld. korun. Provozní cashflow je kladné cca 1 mld. korun za 9 měsíců. Až sem jsou to super čísla. Nicméně už teď bylo za 9 měsíců záporné finanční cashflow kolem půl miliardy.

Nám v Comsense nepřijde úplně mimo, aby si firma jako Česká zbrojovka šla půjčit 5 miliard korun, ačkoliv to v podstatě znamená více než zdvojnásobení jejího dluhu. Nám přijde úlet, že si tuto částku má půjčit na 6 let na ztrátovou americkou firmu za 1,8 % + PRIBOR. Myslíme si z toho důvodu, že to příliš atraktivní záležitost není. Úroková sazba je příliš nízká. Akvizice Coltu není zrovna konzervativní byznys. Je potřeba to vnímat i optikou finančních rizik a ta nejsou malá. Střelné ruční zbraně jsou něco jako halapartny v bitvě na Bílé hoře." říká Ondřej Záruba, analytik Comsense analytics a Fond českých korporátních dluhopisů SICAV.

Dneska se primárně válčí jiným způsobem a význam takových zbraní sice objemově neklesá nějak zásadně, ale mnohem více energie a peněz se soustředí v armádním průmyslu dávno někam jinam už po desítky let.

Ačkoliv fandíme českému průmyslu, tak je potřeba si otevřeně přiznat, že půjčit Zbrojovce za tento úrok na 6 let není deal, který když neuděláte, tak si budete trhat vlasy. Na tomto yieldu se pohybujete dneska nákupem bytu v Praze u nájmů. A ruku na srdce. To si raději koupíte s tímto yieldem spíše ten byt. A můžete být patrioti, jací chcete. Pokud nejste supervelký dluhopisový fond, který podobných dluhopisů koupí 50 a naředí si kredit risk. I ten ale bude mít problém s tím yieldem. Na šestiletém horizontu vidina růstu PRIBORu totiž není žádná oslňující. Být tam o 2 % více na marži, tak by to vypadalo jinak." dodává Ondřej Záruba.


Zdá se, že výnosnější a zároveň méně rizikovou investicí mohou být např. protiinflační dluhopisy České republiky. O ty je mimochodem obrovský zájem, ministerstvo jich prodalo již za 13,6 miliardy korun, jak je uvedeno na stránkách České národní banky. Nicméně Klient by se měl při investování zaměřit zejména na užitky pro něj, jako jsou bezpečnost, výnos, likvidita a poplatky (jejich úspora).

Zdroj: YDC, ComSense, ČTK, KB a.s.