Bidenova administrativa uvalila první sankce

03.03.2021

Spojené státy uvalily sankce na několik vysoce postavených ruských činitelů a podniků kvůli otravě a následnému uvěznění opozičního předáka Alexeje Navalného. Zahraničním tiskovým agenturám to řekl nejmenovaný vysoký činitel administrativy Joea Bidena. Jeho vláda přitom chystá do budoucna ještě další podobné kroky, například kvůli hackerským útokům proti americkým podnikům a úřadům, za nimiž podle vládních expertů stojí Moskva. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová v reakci na sankce podle agentury TASS varovala Washington, aby si "nezahrával s ohněm".

V návaznosti na schválení evropských sankcí na ruské vysoké úředníky blízko Vladimira Putina se minulý týden ve Washingtonu debatovalo o americké reakci na otrávení a uvěznění předáka ruské opozice Alexeje Navalného. Očekávané stanovisko mělo přijít v úterý, ke kterému se vyjádřilo i ruské ministerstvo zahraničí se slovy, že případné sankce by nedosáhly kýženého účinku a že by nadále zhoršily vztahy mezi oběma zeměmi. V úterý americké ministerstvo financí zveřejnilo seznam 7 jednotlivců a 14 společností spojovaných s ruským biologickým výzkumem, kterým zmrazí účty a znemožní obchodování s americkými partnery. Na seznamu mimo jiné jsou:

Andrei Yarin - ředitel Kremelského direktorátu pro domácí politiku
Aleander Bortnikov - ředitel Státní Bezpečnostní Služby (FSB)
Alexei Krivoruchko - náměstek ministerstva obrany
Pavel Popov - náměstek ministerstva obrany

Američané zvažují další sankce vůči Rusku v rámci kauz kybernetických útoků, ovlivňování prezidentských voleb v roce 2020 nebo kvůli údajným ruským odměnám talibánským bojovníkům za zabíjení amerických vojáku v Afghánistánu.

Agentura Reuters poznamenala, že sankce budou mít zřejmě převážně symbolický efekt. "Prezident Biden nechce vynulovat vztahy s Ruskem nebo je vyhrotit," řekl činitel novinářům. USA spíše chtějí "dohnat Rusko k odpovědnosti za jeho činy. Jsou také odhodlány spolupracovat s Ruskem v oblastech společného zájmu," dodal.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v úterý ještě před oznámením sankcí řekl, že Moskva zareaguje na jakékoli sankční kroky Washingtonu obdobným způsobem. Mluvčí diplomacie Zacharovová pak včera večer, po informaci o přijatých sankcích, uvedla, že "oznámením sankcí v duetu s Evropskou unií americká administrativa podnikla nepřátelský protiruský útok".

Odůvodnění sankcí podle ní údajnou otravou blogera Alexeje Navalného je pouze záminkou pro pokračující otevřené zasahování do vnitřních záležitostí Ruska. "Smířit se s tím nemáme v úmyslu. Budeme reagovat na principu vzájemnosti, nikoli nutně symetricky," dodala. Vyzvala přitom "kolegy, aby si nezahrávali s ohněm". "Bez ohledu na americkou vášeň pro sankce budeme dál důsledně a rozhodně hájit své národní zájmy a bránit se proti jakékoli agresi," zdůraznila Zacharovová.

Dalšími sankcemi, o kterých se v Bílém domě jedná, jsou sankce za vraždu saudského novináře Džamála Chášakždího z roku 2018. Chášakždí byl zavražděn na saúdské ambasádě v Istanbulu a report NSA, který byl zveřejněný v pátek 26. února, uvádí:

"Docházíme k závěru, že saúdský korunní princ Mohammed bin Salman osobně schválil operaci v Istanbulu, kdy byl zadržen a zabit saudský novinář Džamál Chášakždí"


Tento report Saúdi přirozeně odmítají, ale Biden nyní čelí tlaku, aby sankce, které po vraždě postihly 76 Saúdů, eskalovaly a byly uvaleny přímo na samotného Mohammed bin Salmana. Biden je v tomto případě nekonkrétní a nečeká se, že by po uveřejnění reportu, který sám o sobě je velkým mezinárodním ponížením pro Saudskou Arábii, následovaly další sankční kroky.

Pro pořádek připomínáme, že Džamál Chášakždí byl novinářem a komentátorem slavného investigativního média Washington Post. Pro saúdského mladého faktického vládce byl Chášakždí velmi nepříjemným problémem, protože shazoval reputaci jeho režimu v nejvyšších patrech americké politiky a ohrožoval dealy, které Mohammed bin Salman dělal se svým největším spojencem Donaldem Trumpem. Dalo se čekat, Biden představuje pro Saúdy výrazně menšího spojence než právě Trump. Nic to ovšem nemění, že s výjimkou státu Izrael, nemají na Středním východě USA bližšího spojence než Saúdskou Arábii. To je nicméně oficiální verze obou stran. Fakticky je toto přátelství trochu falešné a značně transakční. Dalo by se svým způsobem říct, že mají jen společný zájem na určité formě nepřátelství vůči Iránu. A pak zde existují určité obchodní zájmy. Investiční svazek byl již dávno zpřetrhán ovládnutím Aramca Saúdy před mnoha lety, když vyplatili poslední americké investory z ropného průmyslu.

Zdroj: YDC, ComSense, ČTK