79 procent Čechů upřednostňuje vlastní bydlení. A co vy?

06.05.2021

V jednom mají Češi jasno: když jde o bydlení, pak u nich s přehledem vyhrává žít ve vlastním domě či bytě. Podnájem prostě láká jen minimum z nás. S nákupem nemovitosti se však nevyplatí otálet. Podle hypotečních odborníků se totiž sazby hypoték budou neustále zvedat.

Jakoby se mezi západem a východem Evropy pořád táhla železná opona. Vypadá to tak při porovnání údajů o tom, jak lidé v různých evropských zemích bydlí. Tentokrát se však v porovnání s historií máme lépe my. V nájmu bydlí podle statistik Eurostatu 21 % českých domácností. Průměrná hodnota v Evropské unii však činí 30 %. Největší podíl nájemního bydlení je v Rakousku či Německu, kde v nájmu bydlí téměř polovina obyvatel. Naopak nejméně bydlí v nájmu lidé na východ od českých hranic a nejmenší podíl nájemního bydlení je na Slovensku, v Litvě a Chorvatsku (10 %). . Oproti zahraničním domácnostem však mají v průměru menší bydlení. Průměrná velikost bytu dosahuje v České republice 78 m2. Průměr Evropské unie je přitom 96 m2.

Žít u sebe doma

Vlastníků nemovitostí tak logicky přibývá - bezmála 80 procent Čechů už žije ve vlastním. Tomuto trendu nahrávají zejména poměrně nízké sazby hypoték. Odborníci, kteří vývoj úrokových sazeb hypoték sledují, se však domnívají, že ty budou už jen růst. Proto doporučují, aby lidé, kteří zvažují nákup nemovitosti, s vyřízení hypotéky příliš neváhali.

Podle informací Sociologického ústavu Akademie věd považuje většina Čechů za ideální, když žijí ve vlastním. Pro mnoho lidí to vypadá jako samozřejmá věc, stačí se ale podívat třeba do sousedního Německa - tam bydlí ve svém jen 51 procent lidí, ostatní jsou v nájmu. Podobné je to i v Rakousku. Nejméně žijí ve vlastním Švýcaři, kde tak bydlí jen 44 procent obyvatel.

Hlavní motivací pro vlastní bydlení je pocit jistoty, na rozdíl od toho nájemního vás totiž nikdo nemůže vystěhovat. Dalším důvodem ke koupi nemovitosti může být i možnost realizace prostor a zařízení interiéru podle svých představ. Řada lidí spojuje pořízení nemovitosti také s vidinou investice. Na koupi nemovitosti, výstavbu nebo rekonstrukci se standardně sjednává klasická hypotéka.

Odlišné zvyklosti

Každá země má své tradice, jež za těmito velkými rozdíly stojí. Jasný vliv má však i aktuální situace v dané zemi. A právě u nás podporuje

rostoucí příklon k bydlení ve vlastním i situace na trhu práce - nezaměstnanost v ČR je nejnižší v celé Evropské unii. Češi se navíc nepříliš rádi stěhují za prací, a když se jednou někde usadí, většinou tam žijí celý život. Právě v takovou chvíli se hodí vlastní bydlení. Naopak nájemní bydlení dává lidem větší flexibilitu a možnost snadněji se stěhovat.


Další častý argument, proč Češi upřednostňují bydlení ve vlastním, spočívá v tom, že lidé raději splácejí hypotéku, než aby platili nájem. V případě hypotéky jde totiž zároveň o investici do budoucnosti. Po jejím splacení je dům či byt váš. Cena nemovitostí navíc roste, pokud tedy člověk zvolí vhodnou lokalitu, může nakonec po splacení hypotéky na nemovitosti i vydělávat. Naopak nájem řeší jen aktuální bydlení a z jeho placení člověk nemá nic "navíc".

Pak jsou zde ale lidé, kteří už nemovitost vlastní, případně jim je někdo v jejich okolí schopen nemovitostí ručit. Díky tomu mohou proměnit ve skutečnost i finančně náročné sny. Poslouží jim k tomu takzvaná americká hypotéka. "Díky americké hypotéce si můžete půjčit peníze na jakýkoli účel, ať už chcete rekonstruovat, pořídit si jachtu či poslat děti studovat do zahraničí. Tato hypotéka připomíná běžný spotřebitelský úvěr, jen je možné získat výrazně nižší úrok a půjčit si daleko vyšší obnos. Splátky lze navíc rozložit na delší dobu a měsíční splácení tak klienta příliš nezatíží,"

Zafixujte si to

Pro život ve vlastním mluví třeba i fakt, že si člověk může bydlení libovolně upravit podle svých představ. A přeci jen to, kde bydlíme a jak se doma cítíme, výrazně spoluurčuje, jak šťastní jsme. Tak proč si nesplnit svůj sen? Právě teď je základní úroková sazba ještě nízká, což v praxi znamená, že jsou hypotéky stále výhodné. Česká národní banka však postupně základní úrokovou sazbu zvyšuje a hypotéky se tak stále o něco málo prodražují.

Právě proto je dobré nákup nemovitosti zbytečně neodkládat a spíš se soustředit na to, jak si stávající podmínky "posichrovat" na co nejdelší dobu. Cestou, jak to udělat, je takzvaná fixace úrokové sazby - díky ní má člověk jistotu, že po smluvenou dobu se mu nezmění výše splátek hypotéky.

Zdroj: YDC, CSAS, E15